Годишната изложба на фотографии на Фото клуб „Елема“ е поставена во Галерија „Рудиќ“ во Скопје

Фотографија на Раде Луковиќ

Изложбата „Елема 2024“ го означува креативниот и творечкиот континуитет на ФК „Елема“ низ долгите години постоење и промовирање на фотографската уметност.

Како прва годишна клубска изложба таа ги најавува идните активности на клубот кои ќе бидат претставени во периодот што следи, со јасен акцент на индивидуалноста на авторите и слободниот дух, секогаш со нов пристап и нови трендови кон создавањето на фотографијата, за што „Елема“ секогаш имала капацитет.

Со големата поддршка на Галерија „Рудиќ“ и заложбата на членовите на клубот, изложбата станува достапна на љубителите на фотографската уметност. Фотографската изложба на клубот „Елема“ ќе биде отворена на 2 април, во 19 часот.

Владимир Арсовски
Вацлав Лукиќ
Дејан Гилески
Боро Рудиќ
Кирил Штрков
Цветан Гавровски

На изложбата „Елема 2024“ се изложени фотографии на познати и реномирани македонски автори, меѓу кои Раде Луковиќ, Дејан Гилески, Кирил Штрков, Вацлав Лукиќ, Цветан Гавровски, Владимир Арсовски, Катарина Николов, Драгољуб Николовски и Боро Рудиќ.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот