„Гладијаторските борби“ меѓу деца во Капиштец се „лекуваат“ со едукација

Министерството за внатрешни работи одговарајќи на прашање од „Слободен печат“ за тоа до каде е истргата и што е утврдено за организаторите и учесниците во „гладијаторските борби“ во скопски Капиштец, каде малолетници брутално се тепаа на очиглед на бројна публика која плаќала по 20 денари за гледање и 300 денари за снимање со мобилен телефон, одговара дека презеле мерки и активности. Од полицијата не посочуваат што конкретно содржат тие мерки и активности.

„Во врска со пријавениот настан од СВР Скопје преземени се мерки и активности за што е известено Основното јавно обвинителство Скопје. Во активноста е вклучено и Одделението за превенција при СВР Скопје кое организира едукативни предавања во училишта на целото подрачје што е во негова надлежност“, велат оттаму.

Борби на деца во скопски Капиштец (ВИДЕО)

За детските борби во Капиштец се наплаќало присуство (ВИДЕО)

И во Москва се организирале гладијаторски ферки како во Капиштец

Прочитајте и...  Грчкиот бегалски камп „Рицона“ е ставен во карантин, потврдени 20 случаи на коронавирус

Прочитај повеќе

Болничар поради коронавирусот ја уби својата девојка – лекарка: Мислел дека го заразила, но резултатите покажаа друго

Слободен печат

Здравствената криза да не се користи за нарушување на човековите права, апелираат невладините организации

Слободен печат

Во Италија дозволена продажба на цвеќиња, растенија и семе

Слободен печат

Се огласи осудениот Талески: Судскиот процес беше сè, само не потрага по ВИСТИНАТА, тоа беше циркус за јавноста

Слободен печат

По примерот на Кина и Јужна Кореја воведени мерки за дезинфекција на улици ширум Франција

Слободен печат

Гувернерот на Њујорк предупредува: За 6 дена ќе останеме без респиратори ако продолжи вака

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

МНР: Со лет од Берлин и Бон вратени уште 180 македонски граѓани

Слободен печат

Спасовски го осуди нападот врз девојката од Штип: Никој не треба да живее во страв или тортура

Слободен печат

Димитров: Првпат сме на состанок на НАТО како полноправна членка, потребна силна солидарост во корона кризата

МИА Агенција

„Одев со Пепи ама раскинавме, тепањето беше пред два месеци“ – раскажува тепаното девојче од Штип (ВИДЕО)

Слободен печат

Морничави сцени од Еквадор: Армијата собира лешови од улица (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Продолжува да опаѓа бројот на новозаразени лица со коронавирусот во Италија

Слободен печат