15 C
Скопје

Гани: Авганистанските сили се способни да ја бранат земјата по заминувањето на американските трупи

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска изјави дека разговарал со неговиот американски колега Џозеф Бајден за целосното повлекување на американските сили од Авганистан до почетокот на септември и рече дека ја „почитува” таа одлука.

Авганистанските безбедносни сили „се целосно способни да го бранат својот народ и својата земја, што го прават од самиот почеток”, напиша Гани на Твитер по телефонскиот разговор со Бајден.

– Ние ќе работиме со нашите американски партнери за да обезбедиме мирна транзиција, истакна авганистанскиот претседател.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар