ФОТО+ВИДЕО: Вулкан го претвори рајот на Канарските острови во огнен пекол

Вулкан на Ла Палма
Вулкан на Ла Палма / Фото: EPA-EFE/Miguel Calero

Кумбре Виеха исфрли свежи потоци од лава, проголтувајќи сè што му се наоѓа на патот, а апокалипсата на вулканот трае веќе трет месец.

Снимката направена во четвртокот покажува потоци од стопени карпи кои полека проголтуваат дрво по дрво. Во последните неколку недели, вулканот секојдневно предизвикува и голем број потреси.

Вулкан на Ла Палма, снимка од „Коперник“
Вулкан на Ла Палма, снимка од „Коперник“
/ Фото: EPA-EFE/EUROPEAN UNION, COPERNICUS

Според системот за сателитски мониторинг на ЕУ, Коперник, од почетокот на ерупцијата на 19 септември, лавата покрила околу 1.073 хектари од островот Ла Палма, срамнувајќи над 2.650 згради на патот. Повеќе од 7.000 жители се евакуирани.

Освен очигледната опасност што лавата ја претставува за секое живо суштество во нејзината непосредна близина, кога стопените карпи ќе допрат до морските води исто така може да почнат да испуштаат токсични гасови.

Во понеделникот властите им наредија на жителите на три крајбрежни градови да останат во затворени простории бидејќи густи облаци на пареа се издигнаа од морето. Но, заклучувањето беше укинато во средата, кога вулканските испарувања се растворија на побезбедно ниво. Сепак, на луѓето кои живеат во областа сè уште им се советуваше да носат маски FFP2.

Поради пепелта и чадот што од Кумбре Виеха одат до небото, летовите до и од Ла Палма се небезбедни.

Со ерупцијата, островот Ла Палма доби дополнителни 46 хектари откако лавата што тече во морето се олади и зацврсти.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот