-4 C
Скопје

ФОТО+ВИДЕО: Жителите на Пржино преку протест побараа да се запре градењето на згради

Откако жителите на Пржино со денови алармираа дека изградбата на новата зграда ќе предизвика последици за живеењето, денеска тие излегоа на мирен протест.

Со транспаренти упатија апел до надлежните да престанат со градби од кои се доведува во опасност живеењето во населбата. За потсетување, тука пред неколку дена падна потпорен ѕид, како последица на градбата.

ФОТО | Спорната градба во Пржино урна потпорен ѕид: Жителите бараат одговорност од тие што одобриле изградбата

Градоначалникот на Кисела Вода остварил неофицијална средба со жителите на Пржино, но не успеале да најдат решение за проблемот.

Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат
Фото: Слободен печат

Прочитајте и...  ВИДЕО | Лазаров: Ни претстои тешка финансиска и економска година со голем буџетски дефицит

Поврзани вести

С. Македонија и Албанија ќе потпишат спогодба за менаџирање на риболовот на Охридското и Преспанското Езеро

Слободен печат

Е-настан „Соларна енергија во Скопје – предизвици и можности”

Слободен печат

Во организација на ССНМ и МИМ: Онлајн работилница за предизвиците на новинарите за време на ковид-кризата

Слободен печат

Со лесни дроги „ќе ги лечиме“ тешкотиите во угостителството

Соња Христовска Угриновска

Порталот „Слободен печат“ од денеска на пет регионални јазици

Марина Дамческа

Метео: Сончеви периоди и температури до 11 степени

Слободен печат

Остави Коментар