ФОТО | Ја запросил преку дневен весник: Љубовта меѓу српската ѕвезда Матиќ и Александра започнала пред да стане познат

Во 2009 година, познатиот српски репрезентативец Немања Матиќ и фудбалер во еден од најпознатите светски клубови, Манчестер јунајтед, ја запознал жената на неговиот живот, Александра Матиќ, која своевремено била средношколка.

Се запознале сосема случајно во српскиот град Уб, кога Александра, тогаш Павиќ, имала седумнаесет години. Немања е роден во селото Врело, а во Уб отишол на одмор, бидејќи своевремено играл за за словачкиот тим во Кошице.

– Секако,  не завршивме заедно откако излеговме за првпат на состанок. Тој мораше да се врати во Словачка, а јас останав во Уб. По неговото враќање, повторно излеговме, а потоа тој ме замоли да бидам негова девојка… Тогаш започна нашата бајка – изјави госпоѓа Матиќ во интервју за „Ало“.

Една година подоцна, следеше предлог, што се случи на многу необичен начин. Во 2010 година, Матиќ преку дневен весник ја праша својата девојка дали сака да го помине целиот живот со него.

– Да, Немања, сакам да се омажам за тебе – одговори Александра, која чекаше да заврши средно училиште и потоа да се пресели во Лондон, каде Матиќ штотуку започна да игра за премиерлигашот Челси.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

Неколку месеци подоцна, летото 2010 година, во главниот град на Англија, Лондон, се одржала свадбена церемонија, на која присуствуваа најблиските членови на семејството Матиќ и Павиќ, како и пријатели на младенците.

Веднаш по венчавката, парот отпатувал на Малдивите на меден месец, а наскоро по враќањето дознале дека за неколку месеци ќе бидат тројца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

Александра го роди синот Филип, три години подоцна ќерката Теа, обајцата во Србија, бидејќи тоа била и нејзина, но и желба на Немања. Во меѓувреме, се селеле на една година заеднички живот во Холандија и три во Лисабон, кадешто Немања играше за Витесе, односно Бенфика.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

Во време кога нејзиниот сопруг  морал да остане во Лисабон поради  професионални обврски, Александра открила дека има неверојатно чувство и талент за мода. Почнала да ги дизајнира своите омилени женски парчиња, а нешто подоцна, на модната недела во Лисабон, таа и Немања се појавија во улога на модели и не ја оставија публиката рамнодушна. Таа продолжи да го развива својот талент во Велика Британија, прво во Лондон, а потоа и во Манчестер.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

Денес семејството живее среќно во околината на Манчестер, со своите прекрасни дечиња. 

– Понекогаш и завидувам, на мојот син Филип и на ќерка ми Теа за трпението и љубовта што ја имаат кон сите мои обврски, патувања, победи и порази. Покрај нив, јас сум пресреќен човек – потенцира Немања во едно интервју, а потоа Александра спомна:

– Немања воопшто не се промени. Знам дека многумина ќе речат дека го идеализирам, но верувајте ми, „стариот“ остана цврсто на земја. Неговите најдобри пријатели се уште се во Уб, тука е и неговиот кум Миле – вели таа.

Од друга страна, Александра е посветена мајка и е огромна поддршка на нејзиниот сопруг. Тој е придружуван од деца од трибините, го следи секој фудбалски натпревар на кој игра Немања, и двајцата се обидуваат да го поминат секој слободен момент со нивните деца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AleksandraNFTA (@maticaleksandra)

Видео на денот