ФОТО | Емотивни сцени од Турција: Животните не се одвојуваат од своите сопственици

Фото: Profimedia

По силните земјотреси кои се случија вчера во Турција и Сирија, во кои загинаа најмалку 3.000 луѓе, постојано пристигнуваат нови потресни фотографии кои ја сведочат трагедијата која им се случи на тамошниот народ.

Но, граѓаните на погодените градови не заборавија и на животните. На голем број фотографии може да се види како луѓето цврсто ги држат своите миленици, кои се, исто така, преплашени по земјотресите.

Дождот и снегот, кои наместа ги има во изобилство, и падот на температурата со доаѓањето на ноќта само ги отежнуваат условите во кои се нашле луѓето и животните.

Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Фото: Ercin Erturk / AFP / Profimedia
Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Фото: Sezgin Pancar / AFP / Profimedia

Турски полицаец спасил мачка од урнатините во Дијарбекир

Меѓу другото, на социјалните медиуми се појавија и фотографии од турски полицаец со мачка во своите раце, која ја извлекол од урнатините и ја спасил.

Турската жандармерија спасила мачка од урнатините на трговскиот центар „Галерија“ по земјотресот со јачина од 7,4 степени според Рихтеровата скала што го погоди турскиот град Дијарбекир. Според фотографиите, јасно се гледа дека мачката била многу исплашена.

Фото: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Повеќе на темата:

„Баба ми е заробена во зградата“: Турските ѕвезди се огласија за земјотресот, бараат помош

Емина Јаховиќ се огласи за земјотресот, бара помош: Пејачката живее во Истанбул со синовите

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот