-8 C
Скопје

ФИФА ги објави кандидатите за најдобар фудбалер во 2020 година!

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги објави кандидатите за индивидуални награди во 2020 година. Победниците ќе бидат објавени на свечена церемонија на 17 декември, а во конкуренција за најдобар фудбалер на годината остануваат уште 11 играчи.

Во трката за титулата најдобар фудбалер се наоѓаат Тијаго Алкантара, Кристијано Роналдо, Кевин Де Брујн, Роберт Левандовски, Садио Мане, Килијан Мбапе, Лионел Меси, Нејмар, Серхио Рамос, Мохамед Салах и Виржил ван Дајк.

Потоа, кандидати за најдобар голман на годината во изборот на ФИФА останаа Алисон Бекер, Тибо Куртоа, Кејлор Навас, Мануел Нојер, Јан Облак и Марк-Андре тер Штеген.

Меѓу номинираните за најдобар тренер се Марсело Биелса (менаџерот на Лидс и македонскиот репрезентативец Езџан Алиоски), Хулен Лопетеги, Ханс-Дитер Флик, Јирген Клоп и Зинедин Зидан. Исто така ќе бидат избрани и најдобрите во женска конкуренција, најдобра фудбалерка, тренер и голман.

Прочитајте и...  Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Гласањето на веб-страницата на ФИФА ќе трае до 9 декември, по што ќе останат тројца кандидати во секоја категорија.

Поврзани вести

ВИДЕО: „Лисиците“ на врвот, Роџерс за првпат слави против Челси!

Слободен печат

АБА 2 лига: Победнички старт на МЗТ Скопје во Бања Лука

Слободен печат

Лекаи им пресуди на Германците, полска лекција за Бразил!

Слободен печат

ВИДЕО: Барди од клупата го гледаше ремито на Леванте!

Слободен печат

Баварската машинерија по нова титула: Познати паровите на Светското клупско првенство

Слободен печат

Официјално: Ѓоре Јовановски е новиот тренер на Беласица

Слободен печат

Остави Коментар