Фестивал „Фолклорен мост” во Струга

Со свечено дефиле низ струшките улици и настап на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци” синоќа се одржа 13. издание на фестивалот „Фолклорен мост”.

На манифестацијата учествуваа 13 фолклорни ансамбли и друштва од земјава и соседството.

-Преку песна и игра околу 500 учесници кои ги претставија фолклорните традициии и културните особености на своите земји, истакна организаторот, центарот за култура „Браќа Миладиновци”.

На сцената, покрај домаќинот, КУД „Илинден” одСтруга настапија и културно уметничките друштва „Бранко Радичевиќ” од Стара Пазова, Србија, „Везилка” од Прилеп, „Сијач” од Загреб, Хрватска, „Дримкол” од Вевчани, „Будуќност 1984 ” –Добановци, Србија, „Новаци” од Новаци, „Цариброд” од Димитровград, Србија, „Илинден” од Демир Хисар и фолклорните ансамбли „Ѕуница” од Скопје, „Неврокоп” од Бугарија „Гоце Делчев” од Битола и „Стив Наумов” од Логоврди.

Прочитајте и...  Претседателот Пендаровски со порака до фестивалот „Златно Славејече“

Прочитај повеќе

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

На „Џифони Македонија“ откриваме нови хоризонти – џифонци од денеска се препуштаат на магијата на филмот и креацијата

СП.

Отворени 57-те Рацинови средби

Слободен печат

„Бела ноќ“ вечерва на 10 локации во Скопје

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Во Велес денеска почнуваат 57-те Рацинови средби

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Утре почнува Џифони Македонија

Улична фотографија што остава без здив

Слободен печат

Пренамена во центарот на Струмица: Досега скривница, отсега уметничка галерија

Слободен печат

Столе Попов добитник на „Голема ѕвезда на македонскиот филм”, Јануш Зигмунд Камински на „Златна камера 300″

Дац и Александар Митевски задутре на „Макфест“ со нумерата „Ѓавол да те земе“ (ФОТО)

Слободен печат

Манчевски со номинација за најдобар режисер, „Врба“ – за најдобар филм на фестивалот Рејнденс во Лондон

Слободен печат