Европскиот Парламент ја додели наградата Сахаров доделена на белоруската опозиција

Европскиот Парламент ја додели наградата Сахаров за слобода на мисла на Светлана Тихановскаја, Марија Колесникова и Вероника Цапкала од белоруската опозиција за нивната храброст во борбата против режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко, јави дописничката на МИА од Брисел.

Претседателот на Европскиот Парламент, Давид Сасоли, на Твитер соопшти дека е „чест да се објави дека жените и мажите од демократската опозиција во Белорусија се победници на наградата Сахаров за 2020″.

-На нивна страна е сурова сила што ништо не може да ја порази – вистината. Не се откажувајте од вашата борба, на ваша страна сме, твитна Сасоли.

Одлуката ја поздравија сите главни политички партии во Европскиот Парламент.

Белоруската опозиција беше предложена од страна на Социјадемократите во знак на солидарност со демонстрантите.

Прочитајте и...  На инфективните одделенија се лекуваат 836 пациенти, слободни места има

– Горда сум што сите главни политички групи се обединија и заедно одлучија да ја доделат наградата Сахаров 2020 на храбрите луѓе во Белорусија. Ова е јасен знак дека Европскиот Парламент нема да крене раце сѐ додека нивните легитимни барања за слободни и фер избори не се целосно имплементирани, политичките затвореници ослободени, а сите виновни за тортура и репресија изнесени пред лицето на правдата, изјави потпретседателката на европските Социјалдемократи, Кати Пири.

Наградата Сахаров, во чест на советскиот физичар и политички дисидент Андреј Сахаров, Европскиот парламент ја доделува од 1988 година на поединци и организации заслужни за одбрана на човековите права и основните слободи.

Извор:МИА

Поврзани вести

Трамп: Испораката на вакцините против коронавирусот почнува следната недела

Слободен печат

Мицкоски најави: ВМРО-ДПМНЕ ќе достави предлог за доверба на Владата во Собранието

Слободен печат

Меркел: Граѓаните да бидат трпеливи, се гледа светлината на крајот на тунелот

Слободен печат

Експерт на СЗО: Животот на кој што бевме навикнати пред пандемијата е реален повторно

Слободен печат

ВИДЕО | Путин: Избегната е еколошка катастрофа, но се уште е рано за опуштање

Слободен печат

Племињата креваат глас: Вратете ни ја земјата!

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian