Европскиот фудбал минатата сезона заработил речиси 30 милијарди евра

Според Дилојт, европскиот фудбалски пазар оствари рекордни 28.9 милијарди евра за календарската 2018/19 сезона.

Растот и рекордната заработувачка се остварени благодарение на најдобрите пет лиги во Европа, „Лига пет“ кои добија и најголем дел од дополнителните 700 милиони евра кои УЕФА ги распределени на клубовите во нивните натпреварувања.

Најдобрите пет лиги за минатата сезона остварија рекордни приходи од 17 милијарди евра, што претставува зголемување за девет проценти во однос на претгодната година.

Комбинираните приходни на екипите во Премиер лигата изнесуваат 5.9 милијарди евра и тие се за дури 73 проценти поголеми од најблскиот конкурент, шпанската Ла Лига каде приходите изнесуваат 3.4 милијарди евра.

На третото место е Бундеслигата која генерирала добивка од 3.3 милијарди евра, што е за 177 милиони евра или шест проценти повеќе во однос на сезоната 2017/18.

Прочитајте и...  За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Екипите од Серија А заработија 2.5 милијарди евра, а најслаба од „Лигата пет“ е француската Лига 1 која има добивка од 1.9 милијарди евра.

Прочитај повеќе

ЛШ: Митревски блескаше за Порто, ладен туш за париските „милионери“!

Слободен печат

Хаверц со хет-трик за Челси во Лига купот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ди Марија суспендиран на четири натпревари!

Слободен печат

Ѓока: Мотивиран што ќе се соочам против еден од најдобрите тренери во светот!

Слободен печат

За првпат без Роналдо и Меси: Тројца кандидати за играч на годината!

Слободен печат

Симовски повика 18 ракометарки за ЕХФ неделата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат

Има само 17 години и откупна клаузула од 400 милиони евра во Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

Прекрасен гест на Мурињо, ќе му ја исполни желбата на македонски новинар! (ВИДЕО)

Слободен печат

РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

Слободен печат

За Бејтулаи дуелот со Тотенхем не е „невозможна мисија“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пандев, Кулушевски и Ибра со најдобрите голови на колото во Серија А! (ВИДЕО)

Слободен печат