ЕУ изрази жалење поради одлуката на Иран за нуклеарниот договор

Иранските власти синоќа соопштија дека повеќе нема да ги исполнуваат своите обврски од договорот.

Шефот на Европската дипломатија Жозеп Борел денеска изрази длабоко жалење поради одлуката на Иран да укине какво било ограничување за збогатување ураниум, како што е предвидено во договорот од 2015 година.

– Целосната имплементација на договорот за (иранската) нуклеарна програма е поважна за сите нас сега од кога било, за регионалната стабилност и светската безбедност, објави Борел на Твитер.

Иранските власти синоќа соопштија дека повеќе нема да ги исполнуваат своите обврски од договорот. Одлуката уследи откако иранскиот генерал Касим Сулејмани беше убиен во американски воздушен напад во Багдад во петокот.

Тензиите меѓу Вашингтон и Техеран се зголемени откако американскиот претседател Доналд Трамп одлучи пред повеќе од една година да го напушти меѓународниот нуклеарен договор меѓу Иран и шест големи сили склучен во 2015 година.

Прочитајте и...  Боки 13 со 150 илјади евра гарантира дека нема да избега од Македонија

Прочитај повеќе

Во Италија регистрирана 21 жртва од коронавирусот, 821 лица се заразени

Слободен печат

Укината забраната за камиони на патот Маврово – Дебар и на Стража

Марина Дамческа

МНТ и Театар Комедија ги одложија претставите до 6 март

Бела куќа: Медиумите со пишувањата за коронавирусот сакаат да му наштетат на Трамп

Слободен печат

СЗО ја зголеми проценката за заканата од коронавирусот на највисоко ниво

Слободен печат

Режимот на Ким го ликвидирал првиот заболен од коронавирус во Северна Кореја

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Села: Коалицијата Беса – СДСМ не го максимализира албанскиот глас

Слободен печат

Лавров: Неопходна е соработка за деескалација на состојбата во Идлиб

МИА Агенција

Внимателно возете, снег на планинските превои Плетвар, Буково и Ѓавато

Марина Дамческа

Приведен 61-годишник кој пред три дена силуваше девојче во Тетово

Марина Дамческа

Коронавирусот ја зголеми продажбата во италијанските маркети за 73 отсто

Слободен печат

Британски државјанин почина од коронавирусот

Слободен печат