Ескалира ситуацијата: Турски Ф-16 соборил ерменски воен авион (ВИДЕО)

Ерменското Министерство за одбрана објави дека турски борбен авион Ф-16 соборил ерменски борбен авион СУ-25. Авионот, според руските медиуми, се урнал во ерменскиот воздушен простор.

Информацијата ја објави порталот „Русија денес“, што е под силно влијание на официјален Кремљ.

Како што е познато, конфликтите меѓу Ерменија и Азербејџан траат со денови.

Русија, предводена од претседателот Владимир Путин, ја поддржува Ерменија, а Турција, предводена од Реџеп Таип Ердоган, го поддржува Азербејџан.

Ако се точни информациите за турското уривање на ерменскиот воен авион, тоа значи дека Турција е отворено вклучена во воениот конфликт меѓу Ерменија и Азербејџан, што драматично би го дестабилизирало регионот.

 Двете земји се во децениски спор за регионот, а до 1994 беа и во отворена војна. Веќе 26 години таму владее примирје кое е контролирано од ОБСЕ. 

Прочитајте и...  Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

АНАЛИЗА: Кој би победил во војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

После цели 26 години Ерменија и Азербејџан повторно влегоа во војна, што е причината сега да завојуваат?

Поврзани вести

Словачка воведе нови мерки за ограничување на движењето на луѓето

Слободен печат

Во САД рекордни над 83.700 новозаразени од Ковид-19 од почетокот на епидемијата

Слободен печат

Завршува јавниот повик за субвенции за инвертери, досега поднесени 5000 барања

Слободен печат

Стопанските комори на Западен Балкан со апел до владите за воспоставување „зелени линии” за брз проток на работници

Слободен печат

Филипче: Амди Бајрам имаше комплексна здравствена состојба

Слободен печат

Филипче и одговори на опозицијата: Нема да поднесам оставка

Слободен печат

Остави Коментар