ДСЗИ: Епидемија на жолтица има само во населбата „Даме Груев“

Пред почетокот на зимскиот распуст извршени се и контролни надзори по издадените решенија. Во континуитет ќе продолжиме со надзорите во сите воспитно образовни установи, потенцираат од ДСЗИ.

Епидемија на жолтица на територијата на град Скопје е прогласена само во населба „Даме Груев” во Општината Ѓорче Петров, информираат за МИА од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) од каде посочуваат дека извршени се вонредни инспекциски надзори во сите училишта во градот во кои има заболени ученици и издадени се решенија за преземање превентивни противепидемиски мерки.

Пред почетокот на зимскиот распуст извршени се и контролни надзори по издадените решенија. Во континуитет ќе продолжиме со надзорите во сите воспитно образовни установи, потенцираат од ДСЗИ.

Во врска со зголемениот број заболени од жолтица, од ДСЗИ истакнуваат дека се во постојан контакт со Центарот за јавно здравје Скопје од каде секојдневно добиваат податоци за состојбата со Хепатит А и постапуваат согласно своите надлежности и препораките на Центарoт.

Прочитајте и...  Со приватни тужби до заработеното

Прочитај повеќе

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат

Бајден ќе избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за потпретседател на САД

Слободен печат

Најмалку пет жртви во тропската бура Исаја која го пустоши источниот брег на САД (ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

Слободен печат

Преку ограда над 100 мигранти се обиделе да влезат во Унгарија: Фрлале со камења врз полицијата, вратени на српска страна (ВИДЕО)

Слободен печат

Охрабрувачки трендови, помалку заразени, повеќе оздравени

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пожар и во Емиратите, гореше пазар (ВИДЕО)

Слободен печат

Сведоштво на наша сограѓанка: На 40 степени трчаа медицинските сестри во скафандери кога мајка ми се бореше за живот или смрт

Слободен печат

Страотен пожар во Денвер: Петмина загина меѓу кои и две деца, луѓе во паника скокале од вториот кат (ВИДЕО)

Слободен печат

Катастрофа што можеше да се избегне: Либанската царина алармирала за опасноста од нитратот во Бејрут

Слободен печат

СДСМ остро го осуди физичкиот напад врз граѓанскиот активист Беким Асани

Слободен печат

Над 12 милиони оздравени од ковид-19, бројот на заразени се движи кон 19 милиони

Слободен печат