Дончев: Нема веќе да се пишува дека нема лекови после 15-ти во месецот – Слободен печат
ВестиМакедонија

Дончев: Нема веќе да се пишува дека нема лекови после 15-ти во месецот

За препишување и за подигање на лек ќе биде потребна и лична карта.

Од први октомври пациентите во аптеките ќе може да ги подигнат сите потребни лекови на рецепт и никој нема да биде вратен, вели Ден Дончев директор на Фондот за здравствено осигурување.

Дончев најави дека се воведуваат механизми за контрола меѓу кои и тоа дека и препишувањето и издавањето ќе биде со документ за лична идентификација односно пасош или лична карта.

Ако некој во туѓо име подигне лек тогаш во аптеката ќе се евидентира и името на тој што го подигнал, односно тој што го подига рецептот ќе мора да се идентификува со лична карта или пасош.

Препишувањето и подигнувањето ќе се следи во реално време и ќе се проверува ако кај некој пациент се јави отстапување. Ќе има и скенери за проверка на документите.

Со скенерите со кои ќе се проверува дали личните карти и пасошите се лажни и вакви апарати ќе мора да ги има во секоја аптека. Исто така ќе се вршат и споредби, односно по матичен број ќе се утврдува дали пациентот на кому му е издаден рецептот истиот го подигнал.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close