Дигитална дипломатија: Официјалните профили на Владата, МНР и Димитров се школски пример за комуникација со јавноста

Профилите на социјалните мрежи на Владата, МНР и Никола Димитров се школски пример за комуникација со јавноста, се вели во анализата на „Дигитална Дипломатија“.

Официјалните кориснички сметки во С. Македонија се школски пример за комуникација, се вели во анализата на „Дигитална Дипломатија“, а како посебен пример ја истакнуваат сметката на министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Земени се три критериуми што се рангирани по субјективна проценка и анализа на содржината, од кои првиот е дипломатско однесување, односно употреба на сметки и презентации на веб-страниците за дигитална и дипломатија во тесна смисла (даден е приоритет на промовирање на различностите, помирување, подобра регионална соработка и вмрежување, помирувачки и дипломатски наратив, комуникација на мајчин јазик и слично).

Во анализата рангирана е вештината на комуникација на социјалните мрежи, откако е извршен увид во квалитетот на содржината што е објавена на социјалните мрежи и нејзиниот целосен дострел.

Прочитајте и...  Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

-Пораките се создадени така што тие јасно покажуваат вистински настани, нема здодевни фотографии од ракувања при официјални приеми, нема соопштенија во манирот на официјални гласила, но на прв поглед се виде присуството на јасна комуникациска стратегија. Професионалната и, не само за регионалната рамка, одличната практика на дигитална дипломатија ги освои сите наши симпатии, се вели во анализата на Дигитална Дипломатија.

Од регионот, во поглед на дигиталната дипломатија, најлошо рангирана е Босна и Херцеговина.

Анализирани се и квантитативните податоци за бројот на следбеници, споредено со бројот на жители. Според овој параметар, најдобро котира Косово.

Во анализата опфатени се службените профили на социјалните мрежи фејсбук, твитер, инстаграм, перископ, линкдин, снепчет и јутјуб. Анализирани се претседатели, премиери, министри за надворешни работи и истакнати лица кои практикуваат дигитална дипломатија. Изоставени се амбасадите и конзуларните претставништва поради неможноста да се утврди јасен список.

Прочитајте и...  Земјотрес ја стресе Грција, почувствуван и во државава

Последниот критериум на анализата е оценка на веб-презентацијата, односно веб-страницата на Министерството за надворешни работи, што во суштина е од големо значење за дигиталната дипломатија. Некои земји од светот веќе воведоа можност за контактирање со матичната земја преку страницата, учество во повторното создавање на изгубен пасош или друг вид привремен документ, а покрај редовните известувања, страницата комуницира и во кризни ситуации.

На следниот ЛИНК може да ја видите целата анализа.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат