Tag : никола димитров

Вести Македонија

Димитров: Со координативен пристап ќе ги пребродиме последиците од кризата предизвикана од Ковид-19

Слободен печат
На сите ни е јасно дека само преку координиран пристап проткаен со солидарност, соработка и несебична размена на знаења и добри практики ќе ги пребродиме...
Вести Македонија Слајдер

Димитров ѝ се заблагодари на норвешката колешка за помошта во борбата со ковид-19

Слободен печат
На барање на норвешката страна, министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска телефонски разговарал со министерката за надворешни работи на Кралството Норвешка, Ине Ериксен Сореиде....
Вести Македонија

Видеоконференција по иницијатива на Димитров и Дендиас за регионалната соработка по пандемијата на Ковид-19

Слободен печат
Денеска ја реафирмиравме нашата решеност да продолжиме и да ја продлабочиме нашата соработка за да ги ублажиме последиците од пандемијата на Ковид-19 и да ги...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: За нас прашањето за македонскиот јазик е затворено и кај нас и во светот

Слободен печат
За нас прашањето за македонскиот јази е затворено и кај нас и во светот,  вели  министерот за надворешни работи Никола Димитров во интервју за емисијата...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Одлуката за отворање на границите зависи од тоа што ќе се случува со епидемијата

Слободен печат
Одлуката за отворање на границите зависи пред се од два фактори – прво што се случува дома, завчера имавме нови 33 заразени, вчера имаше пад....
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Повторното враќање во европската перспектива за Западниот Балкан е добредојдено

Слободен печат
Повторното враќање во европската перспектива за Западниот Балкан е добредојдено, изјави министерот за надворешни работи Никола Димитров за бриселскиот портал Политико. – Ние ќе бевме...
Вести Македонија

Проштална средба на Димитров со Герберих: Германија се вбројува во најважните надворешно-политички и економски партнери на С. Македонија

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров го прими во проштална средба, амбасадорот на Германија во земјава, Томас Герберих. Во оваа пригода, како што соопштри МНР,...
Вести Македонија

Онлајн учество на Спасовски, Османи и Димитров на Самитот на ЕУ и Западен Балкан

Слободен печат
Премерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска преку видео-конференција ќе учествуваат на Самитот на...
Вести Македонија

Димитров: Ќе биде парадокс ако се соочиме со предизвик за тоа кои сме на патот кон Европа

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров верува дека со билатерални напори меѓу Скопје и Софија ќе успееме да покажеме дека добрососедските односи со Бугарија и...
Вести Македонија Слајдер

Димитров: Рано во јуни очекуваме да ја добиеме предлог преговарачката рамка со ЕУ

Слободен печат
Рано во јуни очекуваме да ја добиеме предлог преговарачката рамка и во зависност од корона кризата во период од неколку месеци таа да биде одобрена...