Диего Коста не смее да потпише за три клуба, во спротивно ќе плати 25 милиони евра!

epa08701968 Atletico Madrid's striker Luis Suarez (C-L) substitutes Diego Costa (C-R) during the Spanish Laliga soccer match between Atletico Madrid and Granada held at Wanda Metropolitano Stadium, in Madrid, central Spain, 27 September 2020. EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

Вториот „мандат“ на Диего Коста во Атлетико Мадрид завршува на неславен начин. Искусниот напаѓач падна во втор план кај тренерот Диего Симеоне, а денешните информации велат дека тој побарал раскин на договорот.

Атлетико Мадрид одлучи да му угоди на 32-годишниот шпански фудбалер, но под одредени услови.

Коста не смее да потпиште за Реал Мадрид, Барселона и Севиља, во спротивно ќе мора да плати казна од 25 милиони евра.

Доколку потпише за клуб кој игра во нокаут-фазата од Лигата на шампионите, ќе мора да плати пет милиони евра.

Доколку играчот ги исполни овие услови, тогаш „јорганџиите“ ќе му исплатат 3,2 милиони евра за преостанатите шест месеци од договорот.

Видео на денот