Демонстрантите ја блокираа нафтената рафинерија во Насирија

Антивладините демонстранти во Ирак денеска го блокираа влезот во нафтената рафинерија во градот Насирија.

Блокадата на нафтената рафинерија предизвика недостиг на гориво во цела ирачка провинција Ди Кар.

Рафинеријата во Насирија има капацитет да произведе 30.000 барели нафта дневно, но во последно време произведува од 15.000 до 20.000 барели на ден, што не е доволно за потребите на провинцијата.

Антивладините протести и денеска продолжија ширум Ирак. Демонстрантите денеска се подбиваа со иранските лидери, фрлаа молотови коктели врз канцелариите на нивните политички сојузници и им се закануваа на иранските дипломатски мисии.

Антивладините протести во Ирак, што почнаа минатиот месец предизвикани од економската состојба во земјата, главно се насочени кон ирачките политички лидери. Но, за време на протестите на површина излезе и огорченоста поради иранското влијание во Ирак, поради што на мета на демонстрантите се најдоа шиитските политички партии и милициите блиски до Техеран.

Прочитајте и...  Ахмети: Преговорите за формирање влада може да почнат, уште нема ништо конкретно

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат