Делумно примирје меѓу САД и талибанците

Во текот на седумдневниот период на „намалување на насилството” нема да се извршуваат големи офанзиви.

На полноќ во Авганистан стапи во сила делумно примирје меѓу САД и талибанците, кое ќе отвори пат за повлекување на американските војници и постигнување договор, кој, како што најави американскиот државен секретар Мајк Помпео, ќе биде потпишан на 29 февруари во Доха.

Во текот на седумдневниот период на „намалување на насилството” нема да се извршуваат големи офанзиви.

Договорот за намалување на насилството е резултат на преговорите кои САД и талибанците ги водеа повеќе од една година, а во кои не учествуваа претставници на авганистанската Влада.

Талибански претставници соопштија дека пред потпишувањето на договорот во Доха ќе биде создадена „поволна безбедносна ситуација” и изразија надеж дека документот ќе биде темел за воспоставување мир во земјата и повлекување на странските војски.

Прочитајте и...  Трамп им се закани на Форд и Џенерал Моторс: Отварајте фабрики веднаш и произведувајте респиратори

Помпео истакна дека мировниот договор на крајот ќе доведе до траен прекин на огнот.

Прочитај повеќе

Се зголемува бројот на жртви и потврдени случаи на коронавирус во Грција

МИА Агенција

Поранешен претседател на ЕК предупредува: Недостигот на солидарност е „смртна опасност“ за ЕУ

МИА Агенција

Полициски час во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Слободен печат

Борисов: Првата и единствена грижа е животот и здравјето на луѓето

Слободен печат

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат