Децата во Кина не знаат што се табла и креда: Погледнете ја напредната технологија во училиштата! (ВИДЕО)

Денес често можеме да слушнеме колку Кина стана еден од светските технолошки лидери за само неколку децении од заостаната земјоделска земја. Денес, ова е можеби најдобро рефлектирано во тоа колку далеку достигна кинеската телекомуникациска индустрија кога станува збор за развој на технологија и опрема за 5G мрежа.

Сепак, и покрај ограничувањата за употреба на одреден софтвер што не им е достапен, денешните Кинези се повеќе се технолошка нација. Оние кои имале можност да останат таму велат дека современата технологија е присутна скоро на секое место, за што сведочи и ова видео од едно кинеско училиште.

Наставникот, кој за време на своето школување, како и сите во нашите училишта, користел креда, денес доста добро се „справува“ со електронската табла, голем екран на допир, прилагоден на апликацијата во наставата.

Прочитајте и...  ФОТО: Таа е една од омилените дами во Холивуд, а нејзиниот љубовен живот секогаш интригира - Можете ли да ја препознаете славната актерка?

На него, тој им предава на децата геометрија, цртајќи геометриски форми и нивните пропорции и односи со прстот, цртајќи топка на квадрат и потоа претворајќи ја во геометриска слика, каде што децата лесно можат да видат од кои помали геометриски слики се состои.

Поврзани вести

Три хороскопски знаци студени како мраз: Ќе ви го скршат срцето без размислување

Слободен печат

Броиме калории: Дали ајварот ќе ве здебели?

Слободен Печат

Научник намерно се заразил со корона по вторпат: Ги проучил антителата, а заклучокот не е многу оптимистичен

Слободен печат

Како старата правосмукалка да ја претворите во нова: Потребен ви е само картонот од кујнските бришачи!

Слободен Печат

ВИДЕО: Општа тепачка на летот за Порторико: Жена предизвика тепачка поради кавга околу заштитните маски

Слободен печат

Никол Португалски провоцира: Дали пораките и фотографиите од нејзиниот Инстаграм се упатени кон Бред Пит?

Слободен Печат

Остави Коментар