1 C
Скопје

Д-р Николов: Не убедуваа дека сè е под контрола, еве ситуацијата покажува колку сè е под контрола

Кога нема системска организација и кога не се следат правилата на експертите и науката и кога не се спроведуваат, доаѓа до оваа ситуација во која сме. Може да кажеме дека се шири вирусот секаде, но секојдневието потврдува дека тука е нешто различно од другите држави, истакна доктор Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија Сонце.

-Дебар на стартот на епидемијата се стави во карантин со вистински мерки и вистинска екипа се успеа да се излоира тој кластер. И тоа беше еден пример како треба. Тоа се бараше и за во Куманови бараше и градоначаникот молеше, но го исмеваа. Се покажа дека се беше прашање на пиар алатки со кои се претера. Полицискиот час даде резултат, падна ширење на вирусот и решија одиме на избори и делење на наводна помош на населението, рече доктор Игор Николов, претседател на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ на гостувањето на телевизија Сонце.

Прочитајте и...  И Бил Гејтс се вакцинираше

Според него по изборите кога се собираа луѓето, работеа дискотеки и сега дојдовме во оваа ситуација.

– Ние баравме да се направи бел план и сега веќе не е контролирано каде и како се шири вирусот. Потоа не убедуваа сè е под контрола, еве ситуацијата покажува колку сè е под контрола. Едноставно системот не е организиран, посочи Николов.

Поврзани вести

Џонсон се радува на соработката со Бајден

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ бара повлекување на законот за попис и целосен консензус

Слободен печат

Без струја утре Аеродром и Бутел

Слободен печат

САД и ЕУ ја осудија употребата на сила на протестите во Русија

Слободен печат

Македонскиот дизајн посегнува по Летните олимписки игри во Токио 2021

МИА Агенција

Пендаровски се консултира со правни експерти за Законот за пописот

МИА Агенција

Остави Коментар