15 C
Скопје

Д-р Кунгуловски за „Слободен печат“: Новите соеви тешко ќе станат доминантни покрај британскиот

Експерите смируваат по загрижувачките вести што пристигнуваат од Бразил, каде коронавирусот развил 92 мутации кои ги заразуваат и лицата кои веќе прележале ковид-19, особено што во некои европски земји веќе е забележано присуството на П.1 мутацијата, популарно наречена „бразилски сој“.

Д-р Горан Кунгуловски, главeн директор на Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина при приватната клиника „Жан Митрев“ вели дека доминантниот кај нас „британски сој“, поточно Б.1.1.7, нема да дозволи лесно распространување на новите соеви.

Позитивниот аспект е тоа што и да влезе, бразилскиот сој нема да може лесно да се распространи, бидејќи подеднакво брзо се пренесува или малку побавно од британскиот. Сега-засега не може да стане доминантен и да влезе во земјава, ќе има мала преваленца. И воопшто, тешко ќе биде некој од новиве соеви, бразилскиот или јужноафриканскиот, да влезе и да стане доминантен, зашто британскиот сој има висока преваленца во Македонијавели Кунгуловски.

Тој додава дека нивните истражувања покажуваат оти некаде 99 отсто од новозаразените се со британскиот сој.

– Подоцна, бразилскиот сој дури и да ги зарази имунизираните, најверојатно нема да претставува опасност по здравје, хоспитализација и смрт – вели д-р Кунгуловски за „Слободен печат“.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар