Царовска: Пробниот процес за дуално образование дава резултати, тестирани вкупно 135 ученици

Со ова тестирање на програмата се увидува дека може да се постигне усогласување на понудата и побарувачката на пазарот на труд, рече Царовска.

Вкупно 135 ученици од седум училишта се вклучени во процесот на тестирањето на дуалното образование во земјата. Дека процесот стартувал добро, потврдува интересот за таков вид образование кај компаниите, училиштата, локалната самоуправа и кај самите ученици. Учениците вклучени во процесот добиваат повеќе практично знаење и се поподготвени со своите вештини за напредок во натамошниот образовен и конкретен ангажман во производствените процеси.

Тоа денеска од Охрид го порача заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска, која заедно со заменикот-министер за образование и наука Елизабета Наумовска и директорот на Делегацијата на германското стопанство Патрик Мартенс го посетија општинскиот Електро-машински училишен центар „Наум Охридски” во Охрид, каде се спроведува пилот-проектот за дуално образование.

Прочитајте и...  Потрошувачите да внимаваат при купување производи надвор од деловниот објект, нема ништо бесплатно

-Образованието е основа за развој на стабилна и одржлива економија, но се соочуваме со предизвик што гласно го алармираа стопанските комори и работодавците, за дефицит на стручен и квалификуван кадар во одредени струки. Со ова тестирање на програмата се увидува дека може да се постигне усогласување на понудата и побарувачката на пазарот на труд, рече Царовска.

Таа рече дека самите ученици вклучени во проектот се задоволни од начинот на кој се усовршуваат со конкретни знаења и вештини, со нагласок на дисциплината што е карактеристична за самиот работен процес.

-Најголем предизвик што тие го посочуваат е токму дициплината, а нашата задача е младото население да го воведеме во она што значи работен процес, дисциплина и поголема продуктивност на работното место. Токму затоа може да оцениме дека оваа програма што се тестира е на добар пат до системско решение за дуално образование, рече Царовска.

Прочитајте и...  Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

Министерството за образование и наука пред две години го иницираше овој пробен период на дуално образование како обид за поголема поврзаност на образованието и стопанството.

-Министерството ќе продолжи со подобрување на образовниот процес со нови, модерни наставни планови и програми, подобрување на квалитетот на наставен кадар преку разни видови поддршка и обуки. Од друга страна, завршените ученици ќе остануваат во домашното стопанство со трајни вработувања и на таков начин ќе се зајакнува таа воспоставена симбиоза, рече Царовска.

Патрик Мартенс од Германската стопанска комора изрази задоволство што се зголемува бројот ученици заинтересирани за лична професионална наобразба во конкретна производствена средина, како и интересот на компаниите за поддршка на образовните процеси преку кои би обезбедиле стручни дефицитарни кадри.

Прочитајте и...  Владини делегации положија венци свежо цвеќе на гробот на поранешниот претседател Борис Трајковски

-Иницијативата што ја покренаа самите компании, а беше поддржана од образовните институции дава резултати. Дуалното образование нуди нови шанси и можности за професионална кариера, го поттикнува натпреварувачкиот дух кај младите, тие се заинтересирани за стекнување со дополнителни знаења особено во научните области како математиката и физиката. Задоволни сме што досегашната успешна соработка, се надеваме дека практиката ќе продолжи, со проширување на ваквото стручно дообразование од наредната учебна година и во други образовни центри во Скопје и Тетово, рече меѓу другото Мартенс.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат