9 C
Скопје

Царовска: Денеска го славиме непоколебливиот феминизам кој се бори за сите девојки и жени

Министерката за образование и наука Мила Царовска во видео-обраќањето по повод Меѓународниот ден на жената 8 Март истакна дека денеска го одбележуваме феминизмот кој се бори за сите оние кои не можат се уште да се изборат за самите себе.

Царовска им оддаде почит на сите девојки и жени кои беа изложени на насилство во случајот „Јавна соба”.

– Нивната храброст јавно да проговорат ќе помогне заедно да се исправиме пред предизвикот, а наша обврска како Влада и институции е да обезбедиме заштита од злоупотреба на женските права сега и во иднина и оние кои тоа го прават да бидат изведени пред законот. Наша реалност мора да биде општество каде еднаквоста и недискриминацијата ќе бидат основни човекови вредности. Од ова не смееме никогаш да се откажеме, посочи Царовска.

Прочитајте и...  Канада забрани извоз на дронови во Турција

Потсетувајќи дека денешниот празник е во слава на непоколебливиот феминизам кој се бори за политичко организирање на жените, кој се бори за сите девојки и жени, за младите, за пензионерките, за работничките, за трансродовите лица, министерката Царовска рече дека најдобар начин да ги славиме генерациите феминистки пред нас, е да ја продолжиме нивната борба во семејството, на улица, во институциите, во училиштата…

– Затоа, клучен предизвик пред нас се реформите во образованието кои значат вложување во идни генерации кои растат со вредностите на родова еднаквост, солидарност и ненасилство. За еднакви можности, за силни и солидарни девојки и жени!, рече министерката

Поврзани вести

Фајон: Завршувањето на планот за мирно распаѓање на БиХ може да доведе до нова војна на Балканот

Слободен печат

МЗ: ВМРО-ДПМНЕ лаже, во лабораториите има и тестови и реагенски за ковид 19

Слободен печат

Заев и Спасовски на граѓаните од исламска вероисповед им го честитаа Светиот месец Рамазан

Слободен печат

Владата напладне ќе ја одржи редовната 65-та седница

Слободен печат

Вики Димчевска, агент за недвижности, револтирано: Самопрогласени агенти го уриваат угледот и долгогодишното децениско работење на вистинските и професионални агенции

Ана Анастасовска

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Остави Коментар