15 C
Скопје

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Сè што е вкусно за луѓето, не треба да го консумираат нивните миленичиња со четири нозе. Некои намирници и пијалоци се токсични, а во најлош случај може да бидат фатални за кучињата.

Така грозјето содржи оксална киселина која кај кучињата може да предизвика акутна бубрежна слабост и може да биде опасна по живот.

Кучињата дури и не треба да земаат кафе бидејќи неговата состојка метилксантин влијае на нивниот нервен систем, а во некои случаи може да резултира со смрт. Симптомите вклучуваат напади, треперења, немир, хипертермија, дијареја, повраќање и срцева аритмија.

Какаото и чоколадото се проблематични поради тоброминот, горчлив алкалоид. За помалите кучиња, дури и мали количини можат да бидат фатални.

Суровиот грав содржи фитохемаглутинин што може да предизвика згрутчување на црвените крвни зрнца. Последиците се оток на црниот дроб, треска и грчеви во стомакот, пишува ДПА. Варениот грав не е штетен за кучињата.

Сулфурна киселина од црвен кромид ги уништува црвените крвни клетки на кучиња. Кромидот е отровен за кучињата во количина од пет до десет грама на килограм телесна тежина. Најчесто резултира со дијареја, крв во урината, повраќање и отежнато дишење.

Коските од живина се остри и лесно скршени, што може да доведе до сериозни повреди на усната шуплина, грлото и стомакот кај кучињата, а авокадото содржи хемиско соединение магдонос, што предизвикува дијареја и повраќање и може да биде многу опасно за кучињата.

Ксилитол, заменлив шеќер кој се наоѓа во некои производи, исто така може да биде фатален за кучињата затоа што предизвикува зголемена секреција на инсулин 10-30 минути по консумирањето, што доведува до хипогликемија.

 

Поврзани вести

ФОТО: Двојничката на Кејт Мидлтон заработувала 1.000 фунти дневно и се обезбедила за цел живот

Слободен печат

ФОТО: Принцот Чарлс ја исфрли Меган, со интимната фотографија ѝ удри шлаканица

Слободен печат

Србинка намамена на брак во Италија, завршила како сексуална робинка, се отрула за да побегне

Слободен печат

Ве боли раката по вакцинирањето? Постои едноставно објаснување за тоа

Слободен печат

Сузана Манчиќ со потресна исповед: Изгубив три сина, родив еден во шестиот месец од бременоста!

Слободен печат

ФОТО: „Јас се викам Ивана“: Девојчето од спотот на Здравко Чолиќ носи голема болка во себе

Слободен печат

Остави Коментар