Бруно Ле Мер: Неуспехот на Еврогрупата со кризата на коронавирусот ќе биде „незамислив”

 Францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер смета дека неуспехот на Еврогрупата да пронајде заедничка и амбициозна економска реакција на кризата со коронавирусот, би била „незамислива” и се надева дека земјите од еврозоната ќе најдат договор во четврток, јави дописникот на МИА.

-Нашата колективна одговорност сега е да постигнеме договор во рок од 24 часа. Неуспехот е незамислив, изјави тој по Советот на министрите и по неуспехот на „долгата и тешка” средба на Еврогрупата која траеше цела ноќ, без притоа тој да посочи одговорен за неуспехот.

Прочитајте и...  В сабота ќе се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба, партиите се уште без договор за датум за избори

Прочитај повеќе

Таткото на Моника пријавил дека бил нападнат од својата ќерка, таа вели дека сам се удирал во ѕид

Слободен печат

Анкета: Германците ги менуваат своите навики – помалку месо, повеќе готвење дома

Слободен печат

НБ: Позначајни движења кај останатите финансиски институции во првиот квартал на 2020 година

Слободен печат

Трамп: Националната гарда пристигна во Минеаполис, подготвени се

Слободен печат

Зибери: На погребот имало 200 души, семејството на покојникот со Ковид 19 не сака да се тестира

МИОА: Граѓаните да ја инсталираат апликацијата СтопКорона, да се заштитиме себе и нашите најблиски!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Државниот завод за статистика одбележува 75 години

Слободен печат

Во соработка со УНИЦЕФ набавени нови респиратори за јавното здравство

Слободен печат

Нетанјаху: Кон Израел ќе припоиме третина од Западниот Брег

Слободен печат

Седницата на Советот за безбедност ќе почне во 12 часот напладне во Вила Водно

Слободен печат

Субвенции за Грците за купување електрични автомобили, мотори и велосипеди

МИА Агенција

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници (ВИДЕО)

Слободен печат