Бројот на мртвите во Шведска надмина 4.000, епидемиолозите тврдат дека бројат на друг начин

Шведска, која со панедмијата од коронавирус тргна да се бори со поблаг пристап отколку другите држави, објави во понеделникот дека во замјата починале повеќе од 4.000 лица, од кои 90 отсто се постари од 70 години.

Од 33.843 потврдени случаи на зараза Агенцијата за јавно здравство забележа 4.029 починати во таа земја со 10,3 милиони жители.

Според интернет страницата Ворлдметер, стапката на смртност поврзана со коронавирусот изнесува 399 на милион лица во Шведска, што е значително повисока стапка од онаа во соседните нордиски земји кои презедоа мерки за ограничување на движењето (норвешка 43, Данска 97 и Финска 56).

Но стапката на смртност во Шведска е пониска од онаа забележана во Шпанија (615), Велика Британија (542) и Франција (435).

Прочитајте и...  ИНТЕРВЈУ Зоран Заев: Ќе има за сите, а за пензионерите плус 4.500 денари месечно!

Андерс Тегнел, епидемиолог од Агенцијата за јавно здравство, предупреди дека е нужно внимателно да се споредуваат тие податоци.

„Во Шведска секој на кого му е дијагностициран ковид-19, а починал во следните 30 дена, е сместен во починатите од ковид-19, без оглед на вистинската причина за смртта. Знаеме дека многу други земји користат други методи за броење“, рече тој.

За разлика од строгите мерки кои се воведени во другите европски земји, во Шведска никогаш не беа на сила мерките за ограничување на движењето и цело време беа отворени училиштата за помладите од 16 години, кафулињата, баровите, рестораните и компаниите, а од сите нив се бараше да се придружуваат на препораките за социјална дистанца и да бидат одговорни.

Прочитајте и...  СДСМ: Дурловски по третпат избега од дебата со Шекеринска

Агенцијата за јавно здравство се држи до тоа дека шведскиот пристап е долгорочно подобар и ги отфрла мерките кои на други места се преземаат краткорочно, зошто ги смета за непродуктивни во однос на влијанието кое го имаат на оштеството во целина.

Андерс Тегнел повеќе пати инсистираше на фактот дека построгите мерки не би спасиле повеќе животи.

Шведска е далеку од колективен имунитет

Прочитај повеќе

Мицкоски: Заврши времето на политичари елитисти, ние ќе ги засукаме ракавите и ќе ја обновиме Македонија

Слободен печат

Мендух Тачи: Македонците ќе бидат обврзани да прифатат дводомен парламент и не правам договор со ДУИ

Слободен печат

Најмалку две жртви при уривање на зграда во Лагос

Слободен печат

Мандатот на Еулекс продолжен за една година

Слободен печат

Заев: Имаме земја призната од светот, ВМРО-ДПМНЕ може да учи од нас што е патриотизам

Слободен печат

Експлозија на бомба во Авганистан, загинаа шест цивили

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Касами од Тетово: Во наредните четири години ќе се доближиме до ЕУ

Слободен печат

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат