Бројот на корисници на мобилна телефони во првиот квартал е 1.9 милиони – Слободен печат
ВестиЕкономија

Бројот на корисници на мобилна телефони во првиот квартал е 1.9 милиони

Според информациите за состојбата со пазарот на електронски комуникации во мобилна и фиксна телефонија, во првиот квартал годинава е реализиран сообраќај од 1.311.733.709 минути.

Агенцијата за електронски комуникации објави дека бројот на претплатници во мобилна телефонија во првиот квартал годинава изнесува 1.948.535, од кои 877.186 припејд, а 813.367 постпејд резиденцијални, како и 257.982 постпејд деловни претплатници, објави

Според информациите за состојбата со пазарот на електронски комуникации во мобилна и фиксна телефонија, во првиот квартал годинава е реализиран сообраќај од 1.311.733.709 минути.

Во вкупниот број на активни претплатници оне. ВИП има удел од 49,44 проценти, „Македонски телеком” од 48,27 проценти, „Лајкамобајл” од 2,08 проценти, а „Роби” од 0,2 проценти.

Според приходи, најголем е уделот на „Македонски телеком” (51,72 проценти), на „оне. ВИП” изнесува 47,51 процент, на „Лајкамобајл” е 0,57 проценти.

Во првиот квартал во државава биле регистрирани 386.966 фиксни линии, преку кои се реализирани 47.037.160 минути сообраќај.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close