Брнз: Охридскиот рамковен договор – важна пресвртница што и помогна на државата да ги премости етничките поделби

Американската амбасадорка во земјава Кејт Мари Брнз денеска на Твитер напиша дека Охридскиот рамковен договор е важна пресвртница што и помогна на Северна Македонија да ги премости етничките поделби.

„Денеска ја одбележуваме 19-годишнината од Охридскиот рамковен договор, важна пресвртница што и помогна на Северна Македонија да ги премости етничките поделби. Со нетрпение очекувам да соработуваме со сите заинтересирани страни за зголемување на социјалната кохезија и меѓуетничко разбирање во наредните години“, напиша Брнз на Твитер.

Прочитајте и...  Онлајн самит на Г20 на 21 и 22 ноември

Прочитај повеќе

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат

Суспендираниот каталонски лидер најави вонредни избори

Слободен печат

Судири на протестот за легализација на абортусот во Мексико Сити

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Воспитувачка од Кина осудена на смртна казна поради труење на 25 деца во градинка

Слободен печат

Во сообраќајката на патот Штип-Радовиш се повредени 17 припадници на Армијата

Слободен печат

Австријците ја „чувствуваат” короната и во финансиска смисла

Слободен печат

Ниту Газивода, ниту Ујман туку „Eзеро Трамп“

Илинка Иљоска

Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

Слободен печат

Казнети 322 возачи во Скопје, 105 од нив за пречекорена брзина

Слободен печат