Бркотница во Скопје која ќе се истражува: Син на функционер на МВР го бркала полиција поради „флешери“, еве што открила

полициска контрола радар фото миа

Вистинска драма во петокот направил син на функционер на МВР кој нелегално користел флешери па и бегал на полициска патрола која се обидела да го стопира возилото. Откако успеале да го запрат, по легитимирањето, полициските службеници го пуштиле со тврдење дека станува збор за службен автомобил на Службата за општи и заеднички работи и покрај тоа што  се работело за приватно возило, објави Телма наведувајќи дека МВР го истражува овој случај.

Според Телма, станува збор за К.Б., синот на заменик министерот во МВР од редовите на ДУИ , чие темно ауди со флешери било забележан од полициска патрола во Чаир како се движи побрзо од дозволеното по што го стигнале и побарале да застане.

За стопирањето на момчето, согласно законските прописи постои снимен аудио материјал односно радио комуникацијата на полициските службеници и централата на СВР Скопје, што би се искористиле како докази за инцидентот.
Инаку, според сознанијата на Телма, возилото кој го возел синот на функционер во МВР имал нелегално инсталирани флешери и било земено на лизинг како возило на обезбедување на фабрика со марихуана.

Според телевизијата за истото возило неколкупади до сега имало и казни за сообраќајни прекршоци, а еднаш дури било спуштено од пајак возило кога било непрописно паркирано.

И овие наводи ги истражува МВР од каде велат дека доколку биде утврдено полициско постапување спротивно на законот полициските служеници ќе бидат санкционирани.

Видео на денот