Британија ќе воведува уште построги мерки откако новиот вид корона се прошири низ целата земја

epa08712558 A mannequin wears a Union Jack mask and visor in Oxford Street in London, Britain, 01 October 2020. As coronavirus case in the UK rise and number of areas are in local lockdown. Britain's Prime Minister Boris Johnson told a press conference that he could implement further measures if cases continued to increase. EPA-EFE/NEIL HALL

Британската влада ќе ги разгледа ограничувањата за ковид-19 кои се на сила денес, со цел да се одлучи дали треба да се воведат уште построги мерки во неколку делови на Англија, откако многу заразната мутирана форма на вирусот се прошири низ целата земја, објавија британските власти.

Министерот за локални заедници Роберт Џенрик изјави дека правилата најверојатно нема да се променат пред Божиќ, но најави дека владиниот комитет ќе се состане денес за да одлучи кои мерки понатаму треба да се преземат, пренесува Ројтерс.

„Немаме план за непосредно дејствување за усвојување, но бројот на случаи расте, а новиот вид се шири и во другите делови на земјата, така што ќе видиме дали е потребно да се направи повеќе “, изјави британскиот министер за ТВ Би-Би-Си.

Новиот вид на коронавирус откриен во Велика Британија, кој се карактеризира со голема моќ на пренесување, ги збуни експертите и предизвика значителна паника низ целиот свет.

Многу европски и други земји, во страв, решија да ги прекинат сите авионски летови со Островот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот