Брајтон демантира дека го продал Кукуреља на Челзи

Марк Кукуреља потпиша договор на шест години со лондонските „сини“/фото: EPA-EFE/Mariscal

Левиот бек на Брајтон, Марк Кукуреља, се уште ќе почека на преселба во Челзи, откако „галебите“ ги демантираа наводите за трансфер.

– И покрај информациите објавени во бројни медиуми, клубот не постигна никаков договор околу продажбата на Марко Кукуреља – стои во соопштението на Брајтон.

Италијанскиот новинар Фабрицио Романо прв објави дека Кукуреља ќе потпише за Челси. Според Романо, Челси се согласил да му плати на Брајтон 50 милиони фунти и Леви Колвил.

Во претходната сезона Кукуреља одигра 38 натпревари и постигна еден гол и беше најдобар играч на Брајтон.

Кариерата ја започна во фудбалските академии на Еспањол и Барселона, а потоа замина на позајмици во Еибар и Хетафе по што направи трансфер во Брајтон.

Видео на денот