13 C
Скопје

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат

„Повеќе не веруваме дека можеме да се развиваме како пар во следната фаза од животот”, напиша на Твитер Бил Гејтс коосновач на „Мајкрософт”.

Милјардерот и филантроп Бил Гејтс и неговата сопруга Мелинда синоќа објавија дека се разведуваат по 27 години брак.

– Повеќе не веруваме дека можеме да се развиваме како пар во следната фаза од животот, напиша на Твитер Бил Гејтс коосновач на „Мајкрософт”.

Тој додаде дека двајцата решиле да го прекинат бракот по многу размислување и работа на нивната врска.

– За 27 години, воспитавме три деца и изградивме фондација која работи низ целиот свет за да им овозможи на луѓето да живеат здрав, продуктивен живот. Ние продолжуваме да споделуваме верба во таа мисија и ќе продолжиме да работиме заедно во фондацијата”, се вели во објавата со молба за „простор и приватност”.

Во 2000 година, двојката ја основа непрофитната фондација Бил и Мелинда Гејтс, во која се копретседатели и доверители.

Поврзани вести

ВИДЕО | Се слушна ѕвоното во Детската клиника: Малата Ана ја доби борбата со болестите

Слободен печат

Утре се одбележува Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот

Слободен печат

Бегал од полиција, па со 140 км на час удрил во лежечки полицаец

Слободен печат

Двајца станари со деменција побегнале од старечкиот дом во Тенеси благодарение на воената обука, персоналот казнет

Слободен печат

Деспотовски: Заврши времето на евтина работна сила, немаме луѓе за извоз

Слободен печат

Успорената демографија нема да ја сопре Кина

Гидеон Рахман/Financial Times

Остави Коментар