-2 C
Скопје

Бил Гејтс откри колку пари вложи во вакцини: Ова е како Втората светска војна

Бил и Мелинда Гејтс на својата страница објавија годишното писмо во кое зборуваат за можните последици од оваа и идни пандемии.

„Кога го објавивме нашето писмо минатата година, светот штотуку започна да разбира колку оваа нова пандемија на коронавирусот може да биде опасна. Иако нашата фабрика веќе долго време е загрижена заради можните сценарија на пандемијата, посебно после епидемијата на еболата во Африка, сепак бевме шокирани колку драматично ковид-19 ја погоди економијата, работните места и образованието ширум светот“, наведуваат во писмото.

Како што оценуваат, баш како што Втората светска војна беше пресудна за генерацијата на нашите родители, така пандемијата на коронавирусот ќе ја дефинира нашата.

„И баш како што Втората светска војна доведе до поголема соработка меѓу земјите како би се заштитил мирот и би се дало првенство на општото добро, сега светот има шанса оваа тешка лекција која ја научивме за време на пандемијата да ја претвориме во поздрава, рамноправна иднина за сите“, најавува парот Гејтс.

Прочитајте и...  „Охрид SOS" остро се спротивставува на отстранувањето на дрворедот од улицата „Јане Сандански" во Охрид

Се наведува дека се оптимистични и дека сметаат дека се ближиме до почетокот на крајот на пандемијата.

„Но исто така сме реални и знаеме што е потребно за тоа да го оствариме – најголемо ангажирање на јавното здравство во историјата; она во кое се вклучени политичарите, научниците, здравствените работници, деловните лидери, локалните власти, верските заедници и останатите“, напоменуваат тие.

Важноста на заедничката соработка

Таа заедничка соработка е многу важна бидејќи во глобална криза како оваа не сакате одлуките да ги носат фабриките кои се водени од мотив на заработка или владите да делуваат само со цел да ги заштитат само своите граѓани.

„Филантропијата може да ја олесни оваа соработка. Бидејќи нашата фабрика веќе со декади работи на заразни болести, имаме силни долгогодишни односи со СЗО, експерти, влади и приватниот сектор. А бидејќи нашата компанија е посебно насочена на проблемите со кои се соочуваат најсиромашните луѓе на светот, ние исто така ја разбираме важноста од осигурување дека светот ќе ги земе во предвид посебните потреби на земјите со ниските приходи“, наведуваат тие.

Прочитајте и...  Јужноафрикански сој на коронавирусот сѐ уште не е детектиран во Македонија

„Досега нашата компанија вложи 1.75 милијарди долари во борбата против ковид-19“

„Нашата компанија досега вложи 1.75 милијарди долари во борба против ковид-19. Повеќето од тие финансии се насочени на производство и набавка на пресудни медицински потреби. Пример, дадовме поддршка на научниците кои развија нови лекови против заразата со коронавирусот и соработувавме со различни партнери за да се осигураме тие лекови да се формулираат на начин кој е едноставен за транспорт и употреба во најсиромашните делови од светот“, напишаа Гејтс. 

Тие за крај додаваат:

„Можеби додека ова го читате веќе сте ја примиле вакцината против ковид-19. Сметаме дека е одлично тоа што вакцините веќе се достапни на некои, посебно ако знаете дека ковид-19 на почетокот на 2020 година беше речиси непознат патоген и дека развојот на вакцини е ригорозна процедура.“

Прочитајте и...  Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Извор: Б92

 

Поврзани вести

ВИДЕО | Израел повторно ја гранатира Сирија

Слободен печат

Мицкоски со критики до власта: Заради вас умираат луѓе, заради вашата неспособност имаме сериозен трет бран новозаболени

Слободен печат

Утре започнува пописот на дијаспората

Слободен печат

Од почетокот на пандемијата, повеќе од илјада луѓе починаа во Црна Гора

Слободен печат

ВИДЕО | Километарска колона камиони на граничниот премин Богородица

Слободен печат

Кина се повеќе економски јакне: Ќе падне ли САД од тронот до 2035 година?

Слободен печат

Остави Коментар