19.8 C
Скопје

„Бикот од Мајорка“ Надал фаворит за освојување на Монте Карло

Шпанецот уште еднаш докажа зошто земјената подлога му е најомилена, а после елиминацијата на првиот светски рекет од турнирот во Монте Карло, Новак Ѓоковиќ, многу блиску е да освои нов трофеј.

Рафаел Надал денеска во осминафиналето за 57 минути игра успеа да го елиминира Бугаринот Григор Димитров со резултат 6:1 и 6:1.

За пласман во полуфиналето Рафа ќе игра со победникот од дуелот Андреј Рубљов (Русија)-Роберто Баутиста Агут (Шпанија).

– Жал ми е за Григор. Одигра многу лош меч, тоа е вистината. Од моја страна имав добри перформанси на теренот, а виновен за ваквиот резултат е противникот – се зборовите на Надал по мечот.

Во следната фаза се најдоа уште Алехандро Давидович Фокина, Стефанос Циципас, Давид Гофан и Фабио Фоњини. Мастерсот во Монте Карло се игра за награден фонд од 2.082.960 евра, а титулата од 2019 година ја брани Фоњини.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар