Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

Само три дена дена откако го совлада Јувентус во Лигата на шампионите, Барселона одигра разочарувачки 1:1 против Алавес.

Ова е четврти натпревар во Ла Лига на кој Барселона не успева да дојде до победата откако претходно загуби од Реал Мадрид (1:3) и Хетафе (0:1), додека против Севиља одигра нерешено (1:1).

Домашниот тим поведе во 31. минута преку Риоха кој ја искористи катастрофалната грешка на одбраната. Имено, Пике му ја додаде топката на голманот Нето кој се сплетка и дозволи противничкиот напаѓат да му ја одземе и да ја смести во празниот гол.

Во второто полувреме, Барселона заигра на се или ништо, а згора на тоа Алавес остана и со играч помалку по исклучувањето на Жота во 62. минута. Барселона веќе во следниот напад успеа да израмни преку Антоан Гризман за кого ова беше прв гол сезонава, но не успеа да постигне и втор гол и да дојде до победата.

Прочитајте и...  Мојсовски го прими бронзениот Аземи: Медалот на Ардијан влева надеж дека боксот се враќа таму каде што му е местото

Со освоениот бод, Барселона се наоѓа на 12. позиција на табелата со осум бодови, дури осум од лидерот Реал Мадрид.

Ибрахимовиќ на 39 години ќе игра на Европско првенство?

Нема теорија на завера: Нови детали за тоа што се случувало во домот на Марадона

Фудбалерите без напредок на ФИФА ранг листата, останаа на 65. место

Магдевски: Сигурно ќе бидеме потценети од противниците и тоа мора да го искористиме