Барселона заборави да победува во Ла Лига (ВИДЕО)

epa08790043 Barcelona's striker Antoine Griezmann (R) scores the 1-1 during the Spanish LaLiga soccer match between Deportivo Alaves and FC Barcelona at Mendizorroza stadium in Vitoria, Basque Country, Spain, 31 October 2020. EPA-EFE/David Aguilar

Само три дена дена откако го совлада Јувентус во Лигата на шампионите, Барселона одигра разочарувачки 1:1 против Алавес.

Ова е четврти натпревар во Ла Лига на кој Барселона не успева да дојде до победата откако претходно загуби од Реал Мадрид (1:3) и Хетафе (0:1), додека против Севиља одигра нерешено (1:1).

Домашниот тим поведе во 31. минута преку Риоха кој ја искористи катастрофалната грешка на одбраната. Имено, Пике му ја додаде топката на голманот Нето кој се сплетка и дозволи противничкиот напаѓат да му ја одземе и да ја смести во празниот гол.

Во второто полувреме, Барселона заигра на се или ништо, а згора на тоа Алавес остана и со играч помалку по исклучувањето на Жота во 62. минута. Барселона веќе во следниот напад успеа да израмни преку Антоан Гризман за кого ова беше прв гол сезонава, но не успеа да постигне и втор гол и да дојде до победата.

Со освоениот бод, Барселона се наоѓа на 12. позиција на табелата со осум бодови, дури осум од лидерот Реал Мадрид.