Бајден ќе се обиде да ја задржи Кина во фокусот на средбата со лидерите на АСЕАН

Џо Бајден / Фото EPA-EFE/YURI GRIPAS / POOL

Претседателот на САД Џо Бајден ќе биде домаќин на лидерите од Југоисточна Азија во Вашингтон оваа недела, со цел да покаже дека неговата администрација останува фокусирана на Индо-Пацификот и долгорочниот предизвик на Кина и покрај украинската криза, пишува Ројтерс.

Дводневниот самит со 10-члената Асоцијација на нации од Југоисточна Азија (АСЕАН) започнува со вечера во Белата куќа во четврток пред разговорите во Стејт департментот во петок.

Тоа ќе биде првпат лидерите на АСЕАН, создадени во некои од најтемните денови на Студената војна, да се соберат како група во Белата куќа. Претседателот Барак Обама беше последниот американски лидер кој им беше домаќин, во Санилендс во Калифорнија во 2016 година.

Се очекуваат до осум лидери на АСЕАН. Лидерот на Мјанмар беше исклучен поради државен удар минатата година, а Филипините се во транзиција по изборите.

Самитот се одржува во пресрет на посетата на Бајден на Јужна Кореја и Јапонија на 20-24 мај, која вклучува план за средба со колеги лидери на земјите од квад – Австралија, Индија и Јапонија – кои ја споделуваат загриженоста на САД за амбициите на Кина да го прошири своето влијание во регион и глобално.

Индо-пацифичкиот координатор на Бајден, Курт Кембел, говореше за длабокото чувство во администрацијата за потребата да не се одвлекува вниманието од Индо-пацификот и рече дека ќе се обиде да ги зголеми инвестициите и ангажманот на САД во земјите на АСЕАН.

Тој рече дека Кина, Мјанмар, Тајван и Украина ќе бидат меѓу прашањата за кои ќе се разговара.

„Ние веруваме дека е од клучно значење за другите земји и јавно и приватно да нагласат дека она што се случи во Украина никогаш не смее да се случи во Азија“, рече тој, мислејќи на заканите на Кина дека ќе го врати Тајван со сила доколку е потребно.

Кембел ги призна критиките дека ангажманот на САД со АСЕАН е намален во многу важни области.

„Мораме да испратиме сигнал дека САД ќе бидат постојан партнер и дека нашите стратешки интереси нè туркаат и нè упатуваат да играме поголема улога со текот на времето“, рече тој.

Кембел во понеделникот рече дека ќе има „значителни“ разговори со АСЕАН за технологијата, образованието, инфраструктурата и дека Вашингтон наскоро ќе ги објави плановите за подобра борба против нелегалниот риболов во Пацификот.

Видео на денот