Бајден и Сиси се договорија, помош во Газа ќе се испраќа преку преминот Керем Шалом

epa11171214 US President Joe Biden speaks at the Culver City Julian Dixon Library in Culver City, California, USA, 21 February 2024. US President Biden announced on 21 February the cancellation of an additional $1.2 billion in student loan debt for around 135,000 borrowers. EPA-EFE/ALLISON DINNER

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси и американскиот претседател Џозеф Бајден денеска постигнаа договор за испраќање хуманитарна помош и гориво на ОН преку израелскиот премин Керем Шалом додека не се воспостават правни механизми за повторно отворање на граничниот премин Рафа од палестинска страна, египетскиот кабинет, соопшти кабинетот на  претседателот, пренесе Танјуг.

Помошта се трупа во Египет откако Израел започна операција за преземање на граничниот премин Рафа со Египет од страната на Газа на 7 мај, потсетува „Тајмс оф Израел“.

Египет одби повторно да го отвори преминот додека израелските трупи не се повлечат од другата страна, во обид да избегне обвинувања за соучесништво во израелските операции.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот