Баба на 96 години е најстарата заболена со коронавирус – се излечила за три дена

Баба на возраст од 96 години е најстариот пацент кој заболе од коронавирусот, но жената успеа да се опорави по интензивната нега во болница само по три дена.

Се верува дека таа е најстарата личност во Кина која се зарази и излечи од коронавирусот, кој досега усмрти најмалку 1.383 лица и зарази 64.460 луѓе ширум светот.

Пациентката позната само по своето презиме Лу, отпуштена е вчера од болницата во Гвангжу, на истокот на Кина, пренесува „Дејли меил“.

Таму претходно беше пренесена од локална болница, откако имала симптоми кои укажувале на овој нов вирус.

По третманот, кој вклучувал и хормони и добивање на кислород, состојбата на Лу значително се подобрила. Целиот процес на лечење ќе продолжи во локалната болница во градот Нингбо откаде доаѓа жената.

Кинеските медиуми објавија снимка на која може да се забележи како оваа баба во количка излегува од болницата.

Прочитајте и...  Италија бара поддршка, а не дискриминација во борбата со Ковид-19

Прочитај повеќе

Прв случај на коронавирус во Северна Ирска

МИА Агенција

Со антивирусна експериментална терапија од коронавирус излечени три лица во Италија

Слободен печат

Може ли Полска економски да ја достигне Германија и кога?

Слободен печат

Одмерувањето на силите започна: Џонсон претстави стратегија која воопшто нема да ѝ се допадне на ЕУ

Слободен печат

Харадинај: Измамникот Курти ѝ се предаде на Србија

МИА Агенција

Уште тројца починати од коронавирус во Италија, вкупно 17

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хрватски научник уверува: Паниката е потполно претерана, веќе имавме шест коронавируси

Слободен печат

Маневрите на НАТО на руската граница ја вознемирија Москва

Слободен печат

Канада повеќе нема да им дава безбедносни услуги на принцот Хари и Меган Маркл

Слободен печат

Албанците први на Балканот по барањата на азил во европските земји

Слободен печат

Сообраќајка кај Кадрифаково, запрен сообраќајот на патот Штип-Скопје

Марина Дамческа

Курти: На 15 март ќе бидат укинати таксите за Србија

Слободен печат