АНКЕТА Граѓаните реагираат: Зошто да носиме маски на отворено кога забавите никој не ги контролира? (ВИДЕО)

Пред два дена министерот за здравство Венко Филипче го најави новиот пакет мерки кој во наредните денови ќе и биде претставен на јавноста, а кој вклучува засилени контроли и дополнителни норми за спречување на ширењето на коронавирусот.

Како што истакна министерот, со доаѓањето на септември започнува и сезоната на сезонскиот грип, а со самото тоа се очекува да се зголеми и бројот на заболени лица со ковид-19.

Филипче: Во тек се анализи и планови за воведување нови мерки за сузбивање на вирусот

Задолжително носење на маска и на отворено, ограничување на бројот на лица по маси во угостителски објекти, ограничување на бројот на лица за групирање воопшто, силна контрола и казни за семејни прослави и прослави во затворени простори, прецизен протокол за работа на угостителските објекти на затворено, односно за бројот на посетители, дистанцата на седење, евентуално намалување на капацитетот на јавниот превоз се дел од мерките кои се разгледуваат и кои ги најави министерот.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО: Ова е повеќе од воена состојба, катаклизмата е пред нас, вели Мицкоски

Граѓаните кои ги анкетиравме, велат дека се свесни за непочитувањето на мерките и се согласни со министерот дека е потребно нивно заострување, но поголемиот број од нив не се согласуваат со мерката за задолжително носење на маски на отворено.

Некои граѓани се збунети, бидејќи ќе треба да се носат маски на отворено, а се уште се организираат забави и други прослави, додека други, пак, велат дека маската го отежнува дишењето и дека не е добро да се носи постојано.

Во продолжение погледнете ја нашата анкета:

Поврзани вести

Во Парагвај пронајдени тела во фаза на распаѓање кои пристигнале во контејнер од Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Наскоро ќе ставиме крај на пандемијата, Бајден ја преувеличува ситуацијата

Слободен печат

Георгиевски: Историската комисија има направено големо поместување напред

Слободен печат

Стојанов: Треба да се почитуваат мерките за да не се оптерети премногу здравствениот систем

МИА

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче нема стратегија, државата тоне во пандемијата

Слободен печат

СДСМ: Со блокирање на новите мерки, ВМРО-ДПМНЕ директно го загрозува здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар