Анализа: Во партијата на Вучиќ членува секој деветти граѓанин на Србија, неспоредливо со партијата на Путин

Во Русија, пак, дури секој 70-ти жител е член на владејачката партија на претседателот Владимир Путин, ако се спореди бројот на жители од околу 147 милиони со бројката на членови на владејачката партија од 2 073 772.

Секој деветти граѓанин на Србија има членска книшка на Српската напредна партија на претседателот Александар Вучиќ, покажува анализата што ја направи nova.rs.

Заклочокот е дека со 750 илјади членови, српската владејачка партија наскоро ќе го надмине Сојузот на комунистите на Југославија, кој некогаш брое околу 900 илјади членови.

До ваков заклочок е дојдено со споредување на вкупниот број жители на Србија од приближно 6,9 милиони, и 750 000 членови на СНС, со што се доаѓа до едноставната пресметка дека секој деветти граѓанин во Србија е член на владејачката партија.

За споредба, за време на СФРЈ, со вкупно 23,3 милиони жители, во еднопартиски систем, СКЈ имал околу 900 000 членови, или секој 25-ти граѓанин бил член на партијата.

Прочитајте и...  Османи за „Национал": Борејќи се против коронавирусот учиме една нова лекција – дека наместо изолација неопходна ни е интеграција

Во анализата направена е споредба и со другите земји и членството во владејачките партии, при што примерот на Србија станува уште посериозен.

Фото: Нова.рс

Случајот со Србија не може да се спореди ниту со Кина, каде секој 15-ти жител е член на единствената партија – Комунистичката, ако се спореди бројот на жители од 1,39 милијарди со 90 594 000 партиски членови.

Во Русија, пак, дури секој 70-ти жител е член на владејачката партија на претседателот Владимир Путин, ако се спореди бројот на жители од околу 147 милиони со бројката на членови на владејачката партија од 2 073 772.

Европските земји како Франција и Германија се далеку од овие бројки. Но колку за споредба, на пример, во Франција секој 157 жител е член на партијата на претседателот Емануел Макрон, имајќи предвид дека земјата има 66,99 милиони жители, а партијата Репувлика има 419 435 члена.

Прочитајте и...  И 5.726 самохрани родители ќе добијат платежни картички

Христијанско-демократската унија на Ангела Меркел во Германија брои 407 350 членови, што во споредба со 80 159 662 жители, се добива податок дека секој 197-ми Германец е член на партијата на канцеларката.

Поврзани вести

ВИДЕО: Панична реакција на премиерката на Исланд, среде интервју стресе земјотрес

Слободен печат

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Остави Коментар