13 C
Скопје

Ако ЕМА дозволи, Баварија ќе купи 2,4 милиони дози вакцини „Спутник В“

Премиерот на Баварија, Маркус Зедер, денеска изјави дека германската покраина ќе купи 2,4 милиони дози од руска вакцина „Спутник В“ против Ковид-19 доколку добие одобрение од Европската агенција за лекови (ЕМА).

Зедер наведе дека Баварија треба да потпише соодветни договори за испорака на вакцините, која  најверојатно би се реализира во јули.

По одобрение Брисел, компанија во баварски Илертисен треба да почне со производство на руската вакцина Спутник В.

Поради зголемувањето на бројот на заразени, Баварија го одложи олеснувањето на ограничувачките мерки за две недели.

Прочитајте и...  ЕМА: Случаите на тромбоза по вакцинација ќе се следат повнимателно

Поврзани вести

ЈСП: Јавниот превоз ќе продолжи да функционира до 20:00 часот

Маја Терзиова

ВИДЕО l Наместо да прекинат македонска свадба, австралиските полицајци се фатија на оро

Слободен печат

ВИДЕО I Повторно пукање во Америка: Тројца ранети во супермаркет, напаѓачот избегал со автобус

Илинка Иљоска

Ивановска: Уставните судии се должни да ги почитуваат членовите од законот кои се однесуваат на судирот на интереси

Слободен печат

Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Слободен печат

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Остави Коментар