Адеми: Го чекаме УНЕСКО со раширени раце

Македонија е апсолутно подготвена да ја пречека реактивната Мисија на УНЕСКО која за една недела доаѓа да провери како се спроведуваат нејзините препораки во врска со охридското подрачје, тврди за „Слободен печат“ претседателот на Националната комисија на УНЕСКО, Едмонд Адеми. Реактивната мисија на УНЕСКО ги започнува своите активности во Албанија, но ќе сврати и во Македонија.

Како дел од мерките што се преземени во согласност со барањата на Организацијата за образование, наука и култура на ООН, во декември почна санацијата и ревитализацијата на најкритичните точки на колекторскиот систем долж Охридското Езеро.

– За санација на цевководот се користи најсовремена технологија за чистење без ископ на постојната мрежа. Предноста на оваа технологија е тоа што работните активности се изведуваат без оштетување на надземната и подземната инфраструктура. Очекувам до мај годинава да завршат работите и со тоа да нема повеќе излевања во Охридското Езеро. Тоа е уште една препорака на УНЕСКО која се исполнува – тврди Адеми.

Прочитајте и...  Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

 

Повеќе на оваа тема читајте во утрешното печатено издание на „Слободен печат“.

Прочитај повеќе

Повредените војници се надвор од животна опасност, моментално траат прегледите и снимањата

Слободен печат

Автократијата во Србија e значително зајакната, според индексот на либерална демократија:

Слободен печат

Помпео: Грција столб на стабилност и просперитет во Источниот Медитеран

МИА Агенција

Хоти не ја коментира изјавата на Трамп, дијалогот Косово-Србија е неизвесен

Илинка Иљоска

Го нападнаа Трамп: Сакал да ја стави ќерката Иванка за потпретседател, еве што одговори

Слободен печат

Адвокатот на Јанкиески не е задоволен од пресудата, ќе поднесат жалба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казни и оставки за министрите и сите владини функцонери кои ќе го прекршат Кодексот за етичко однесување

Жерновски за пресудата за „Шамари во Центар“: Ќе се борам Груевски да отслужи казна во македонските затвори!

Лука Андреев

Тајланд организира летови за странски туристи, првиот авион од Кина

Слободен печат

Шилегов: Град Скопје продолжува со отстранување на дивоградбите од Скопје 2014 што се под нејзина надлежност

Слободен печат

Борба за животи и респиратори: Еве како Панама се справува со растечкиот број на заболени (ФОТО)

Мавровско се дави на суво!

Југослава Дуковска