6 C
Скопје

Tag : УНЕСКО

Вести Регион Слајдер

Сава Јањиќ: Се чини дека косовските власти живеат во паралелна реалност

Слободен печат
Игуменот на манастирот Високи Дечани, Сава Јањиќ, рече дека одлуката на „Европа Ностра“, со која манастирот Високи Дечани се стави на годинашната листа на седум...
Културен печат

Поетски меридијани: Чествување на Блаже Конески во УНЕСКО

Тони Димков
Светскиот ден на поезијата, што Република Северна Македонија го одбележа во УНЕСКО во Париз, беше во знакот на меѓународно чествување на Блаже Конески, по повод...
Вести Свет Слајдер

УНЕСКО: Дури 584 милиони деца со проблеми со читање, затворање на училиштата поради ковид-19 води кон генерациска катастрофа

Слободен печат
УНЕСКО денеска предупреди дека 20 отсто повеќе ученици во светот во 2020 година не ги стекнале основните вештини за читање, што се очекувани за нивната...
Вести Македонија

Бочварски: Охрид нема да биде ист доколку не е под закрила на УНЕСКО

Слободен печат
Министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски соопшти дека дел од ингеренциите за охридскиот регион, што ги дал Уставот и законите, не се под централната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Владата се разбуди за Охрид: Стоп за уривањето на „Парк“ и преиспитување на случајот

Југослава Дуковска
Владата побара од Општина Охрид запирање на градежните работи на локацијата на поранешниот ресторан „Парк-Горица“, до утврдување на фактичката состојба од страна на стручната комисија...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Преку ноќ е срушен ресторанот „Парк“ во Охрид кој требаше да биде споменик на културата

Александра Бубевска
Добивме информација пред еден месец дека се планира да се руши ресторанот „Парк“ и на негово место да се гради хотел. Реагиравме веднаш. Градоначалникот излезе...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ВИДЕО | Тасевски: Струшките вечери на поезијата ќе се вклучат во јубилејот на Блаже Конески со специјални програмски содржини и изданија

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, денеска во 16 часот ќе се одржи чествување на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската култура Блаже Конески,...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Зоран Павлов, Комисија за управување со Охридскиот регион: На општините им е поважен бизнисот од УНЕСКО статусот

Југослава Дуковска
Урбанизацијата на Охридското крајбрежје продолжува и покрај препораките на УНЕСКО и заложбите на Владата за заштита на природното и културно наследство на Охридскиот регион, –...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

На општините им е поважен бизнисот од УНЕСКО статусот

Југослава Дуковска
Во ситуација кога уште не е решен статусот со хотел Лагадин ние правиме нов, независно какви документи има. Околу овој случај сите се чудат, нема...
Вести Македонија

Бочварски: Сите институции застануваме во заштита на охридското крајбрежје на УНЕСКО

Слободен печат
Сите институции застануваме во заштита на охридското крајбрежје на УНЕСКО и ги преземаме сите ингеренции што ги имаме во однос на тоа да го поправиме...