Адам Шиф: Разузнавачките агенции се под притисок од администрацијата на Трамп

Шефот на комисијата за разузнавање е назначен за главен обвинител во процесот за отстранување на Трамп од функцијата.

Претседателот на комисијата за разузнавање на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Адам Шиф, ги обвини американските разузнавачки агенции дека не му предаваат на Конгресот документи што се поврзани со Украина, а можат да имаат суштинско значење за процесот за импичмент на Трамп, пренесоа американските медиуми.

-Се чини дека тие се ставени под притисок од администрацијата – изјави Шиф во емисијата „Оваа недела“ на телевизијата Еј-Би-Си.

Шефот на комисијата за разузнавање е назначен за главен обвинител во процесот за отстранување на Трамп од функцијата.

Шиф конкретно ја посочи Агенцијата за национална безбедност, која, според него, не предава важни документи.

-Има знаци дека и ЦИА можно е да тргнала по истиот трагичен пат, додаде тој.

Прочитајте и...  Бајден: Полицајците треба да пукаат во нога, а не во срце (ВИДЕО)

Засега нема коментар од разузнавачките агенции, забележуваат американските медиуми.

Прочитај повеќе

ОПЕК: Се разгледуваат две опции за следниот период

Слободен печат

Хамнеи: САД се однесуваат кон другите, исто како полицајците кон Флојд

Слободен печат

Немирите во САД продолжуваат: Убиен пензиониран полицаец кој се обидел да спречи грабеж

Слободен печат

„Комунална хигиена”-Скопје со апел за навремено плаќање на побарувањата за собирање и транспорт на отпадот

Слободен печат

Полска: Претседателските избори ќе се одржат на 28 јуни

Слободен печат

Јавниот долг на Грција се приближува до 200 отсто од БДП: Земјата спас гледа во туристите и кредиторите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четири лица починаа, 101 нов случај на Ковид-19 во земјава

Слободен печат

Филипче на состанок со Комисијата за заразни болести, координација за делување во жариштата на коронавирусот

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ апелира да се извештачат телефоните на Боки 13 и Заев

Слободен печат

Кина демантира дека не го информирала навремено СЗО за Ковид-19

Слободен печат

89-годишна пациентка од болницата за геријатрија, оздравела од Ковид 19!

Мирослава Бурнс

Отворено писмо од Шербеџија за нападите од медиуми кон Тозија – Не треба да се предадеш!

Слободен печат