Tag : администрација на трамп

Вести Свет

Администрацијата на САД во соработка со „Епл“ работи на апликација за коронавирусот

Слободен печат
Компанијата „Епл“ соработува со администрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп и федералните агенции во изработка на мобилна апликација и интернет-сајт за коронавирусот. Апликацијата и...
Вести Економија

Белата куќа со план за економска стимулација по неизвесноста на берзите поради коронавирусот

Слободен печат
Администрацијата на Доналд Трамп денеска пред Конгресот ќе излезе со предлози за стимулација на американската економија, по неизвесноста на пазарите околу ширењето на коронавирусот. Засега...
Вести Свет

Трамп критикуваше двајца Врховни судии за нивните либерални ставови

Слободен печат
Претседателот на САД Доналд Трамп денеска искритикува две судијки на Врховниот суд на САД поради нивните либерални ставови. Како што изјави Трамп, судиите Соња Сотомајор...
Вести Свет

Адам Шиф: Разузнавачките агенции се под притисок од администрацијата на Трамп

Слободен печат
Претседателот на комисијата за разузнавање на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Адам Шиф, ги обвини американските разузнавачки агенции дека не му предаваат на Конгресот документи...
Вести Свет

Американскиот Сенат одобри рекорден воен буџет од 738 милијарди долари

Слободен печат
Сенатот на американскиот Конгрес со големо мнозинство го одобри предлогот за буџет за одбрана од 738 милијарди американски долари, што ќе биде финализиран денеска. Ќе...