15.000 Украинци ќе одат на воена обука во ЕУ, пишува „Шпигел“

Украинска војска EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Земјите-членки на Европската Унија се согласиле да организираат воена обука за 15.000 Украинци што е можно поскоро, објави онлајн изданието на германски „Шпигел“, повикувајќи се на свои, неименувани извори од ЕУ.

Според планот, за кој ќе се преговара во Брисел следната недела, Полска ќе добие средства од ЕУ за формирање на седиштето, додека некои делови ќе се одвиваат во други земји од ЕУ.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во август изјави дека Берлин ќе обучува украински војници, додека Данска најави дека ќе поддржи проект за обука на 130 војници предводен од Британија.

Видео на денот