Зошто солзите се лек и зошто плачењето е добро за вас? - Слободен печат

Зошто солзите се лек и зошто плачењето е добро за вас?

Многумина созите ги сметаат за слабост или нешто лошо.

Солзите всушност се лек. Служат за да го опуштиме притисокот што ги чувствуваме. Тие служат за да ја испуштиме сета негативна енергија која ја поседуваме.

Секоја негативна енергија што ќе ја почувствуваме, а нема да ја потрошиме на адекватен начин, останува во нас. Со самото тоа таа се таложи во нас и не дозволува слободен проток на енергија.

Секое подолго чување на негативната енергија во на се одразува на нашиот организам, односно на нашето здравје. На почетокот телото ни праќа суптилни пораки во вид на болка и нелагодност, додека тие пораки не станат посериозни до таа мера да морате да откриете некаква дијагноза.

Прочитајте и...  До пролет во топ форма: Диета со здрави јагленохидрати
Profimedia

Поради таа причина подобро е да ги изразите своите емоции на време. Кога ви се плаче, плачете. Не ги потиснувајте своите емоции, бидејќи секое потискување води до болест. Секој пат кога не сте изразиле емоција кога требало, вашето тело таа количина тага ја сочувало некаде во вашето тело.

Затоа многупати ви се случува да трпите повеќе работи и да пукнете, па да се расплачете за ситница. А всушност на таа ситница ѝ претходеле други работи. Секоја болест се должи на неизразување емоции. Што мислите, како настанува депресијата? Токму поради овие причини.

Кога ќе се исплачете, чувствувате олеснување, се чувствувате подобро. Тоа е така бидејќи после плачењето сте на поголема вибрација отколку што сте биле претходно. Сте дозволиле тоа лошо чувство да излезе надвор бидејќи така и треба.

Прочитајте и...  Од војнички до трендовски чизми: Како мартинките станаа и останаа моден тренд?

Слушајте го вашето тело кога ви праќа сигнали. Кога некој ќе ве повреди и сте тажни, немојте да велите „сега ќе бидам силен/на“. Прво исплачете се, извадете ја тагата од вас и потоа сте спремни да бидете силни, и ќе бидете.

Кога чувствувате тага, бидете тажни и дозволете да се чувствувате така, бидејќи што повеќе одбивате да сте тажни, толку повеќе сте, затоа што се спротивставувате на тоа. Во ред е да чувствуваме тага понекогаш, само е битно да научиме да го „прележими“ тоа чувство, а не да го потиснеме.

Прочитај повеќе

Шабан и Есма беа големи пријатели: Погледнете што напишал тој за неа кога таа почина (ФОТО)

Слободен Печат

Пријателството помеѓу Опра и поранешниот кралски пар е во криза!

Слободен Печат

До пролет во топ форма: Диета со здрави јагленохидрати

Слободен печат

Поглед на еден маж кој сака да остане анонимен: Три УЖАСНИ митови за жените!

Слободен печат

Најпознатиот еротски магазин во Југославија: На патот до трафиките снемувало и до 10.000 примероци (18+)

Слободен Печат

Колку часа треба да вежбате за да видите резултати?

Слободен печат

Остави Коментар

16 + 4 =

Прочитај повеќе

Модната формула на Џенифер Анистон, кралицата на минималистичкиот стил: Овие две работи никогаш не би ги носела! (ФОТО)

Слободен Печат

Секоја кинематографија би била горда на нив: Ова се најубавите германски актерки! (ФОТО)

Еспресо

Дел од необјавено интервју со Шабан Шаулиќ: Многу брзо ми помина животот, тој „горе“ одлучува колку и кога! (ФОТО)

Слободен печат

Беше пример за неверојатна убавина: Поради пластичните операции денес изгледа непрепознатливо! (ФОТО)

Слободен Печат

Полубратот на Меган Маркл на работ на егзистенција: Останав без куќа, за малку ќе морав и да просам…

Слободен Печат

Поминаа 75 години од познатата битка за Иво Џима: За 36 дена загинаа 28.000 војници (ВИДЕО)

Слободен печат