Затвореник од САД не сака врз него да се тестира нов метод на егзекуција

Затвор фото МИА

Осуденик на смрт од Алабама не сака да биде првиот човек што ќе биде погубен со азот. Новиот метод на егзекуција со азотна хипоксија предизвикува смрт, принудувајќи го затвореникот да дише само азот, лишувајќи го од кислород. Властите во Алабама сакаат да го погубат Кенет Смит користејќи го овој метод, но адвокатите на затвореникот тврдат дека тој не треба да се користи како „тест“.

Адвокатите на Смит тврдеа дека државата открила малку информации за тоа како ќе функционираат егзекуциите со азот, нарекувајќи го методот „недокажан“. Азотната хипоксија е одобрена за употреба во три сојузни држави на САД, но сè уште не е користена во егзекуции, пишува Скај њуз.

Азотот сочинува 78% од воздухот што луѓето го дишат и е безопасен кога се дише со вистинската количина на кислород. За време на егзекуцијата, на затвореникот ќе му биде ставена маска на лицето и ќе му се замени воздухот со азот додека не им застане срцето.

Поддржувачите на новиот метод сугерираат дека тој би бил безболен, но противниците се убедени дека се работи за човечко експериментирање. Трип Питман, поранешен сенатор на државата Алабама кој го предложи новиот метод на егзекуција, ги оспори критиките дека методот бил експериментален.

Тој нагласи дека иако ниту една држава не ја спровела смртната казна за азот, луѓето умреле вдишувајќи азот при индустриски несреќи и обиди за самоубиство, така што ефектите се познати. Адвокатите на Смит рекоа дека тој „веќе поминал низ еден неуспешен обид за егзекуција“ во ноември кога државата се обидела да го убие со смртоносна инјекција.

Тие додадоа дека жалбите се во тек и ја обвинија федералната влада дека се обидува да го придвижи Смит на „фронтот“ пред другите затвореници за да ја заобиколи тужбата на Смит со која се оспоруваат процедурите за смртоносно инјектирање.

Смит бил осуден за убиство на Елизабет Сенет во 1988 година. Обвинителите тврдеа дека Смит бил еден од двајцата мажи кои платиле по 1.000 долари за да ја убијат Сенет во име на нејзиниот сопруг, кој бил длабоко во долгови и сакал да наплати од осигурувањето.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот